Porota

Posuzována bude novinářská hodnota snímků (informativnost, pohotovost, aktuálnost) ruku v ruce s jejich hodnotou estetickou. Snímky jsou porotě prezentovány anonymně. Porota má právo většinou hlasů v zájmu ocenění snímků rozhodnout o případném převedení prací do jiné kategorie nebo ocenit jen některý snímek ze série či neudělit některou z cen. Právo neudělit cenu se vztahuje na všechny ceny soutěže.

JOE KLAMAR, fotograf, SLOVENSKO – předseda poroty

Joe Klamar je současný fotograf slovenského původu. Vyrůstal v nízkotatranském sportovním letovisku Jasná na turistické chatě Zahrádky. V mládí se vedle fotografování zabýval také závodním lyžováním. Okolo 18 roku se přestěhoval do Bratislavy, kde mj. dělal asistenta v televizi. V roce 1987 během zájezdu do Jugoslávie emigroval přes Rakousko do Kanady. Prvních několik let, které prožil v Torontu a v městě Medicine Hat v Albertě, vykonával zde manuální zaměstnání. Na začátku 90. let se rozhodl studovat fotografii a výtvarné umění na Medicine Hat College. Během studií začal spolupracovat s místním deníkem Medicine Hat News a s agenturou Canadian Press. Později pracoval pro Winnipeg Sun, slovenskou tiskovou agenturu a pro Reuters. V roce 1998 se rozhodl pro návrat na Slovensko. Je hlavním fotografem francouzské agentury Agence France-Presse pro oblast střední Evropy. V roce 2009 vyhrál hlavní cenu soutěže Czech Press Photo za snímek Barack Obama v Praze.

CHRIS MCGRATH, fotograf, AUSTRÁLIE

Chris McGrath zahájil dráhu fotografa v regionálních novinách v australském Queenslandu. Po získání diplomu v oboru fotografie nastoupil do Getty Images jako redakční fotograf v Sydney. Během posledních dvaceti let svého působení v Getty pracoval střídavě v pobočkách v New Yorku, Singapuru a Tokiu. Během této doby zachytil mnohé důležité světové události, například tsunami v jihovýchodní Asii, tsunami v Tóhoku v Japonsku, bitvu o Mosul, následky tajfunu Haiyan, zvolení Baracka Obamy, boje proti Islámskému státu v Sýrii, jakožto i řadu sportovních akcí - pět ročníků letních olympijských her, Superbowl a mistrovství světa ve fotbalu. Jeho práce se pravidelně objevují v předních světových denících, časopisech a na zpravodajských webech. Chris McGrath získal mnohá ocenění, mimo jiné i World Press Photo, Pictures of the Year International, NPPA, a CHIPP. V roce 2015 přesídlil na pobočku Getty v Istanbulu, odkud momentálně obrazově informuje o dění v Turecku a na Blízkém východě.

PETR MLCH, šéfredaktor fotobanky ČTK, ČESKÁ REPUBLIKA

Při studiu pátého ročníku Fakulty strojní ČVUT začal v roce 1999 pracovat v České tiskové kanceláři (ČTK) v tehdejší redakci obrazového zpravodajství. Do roku 2006 působil v agentuře jako editor obrazového zpravodajství na tzv. newsdesku, následně se jako zástupce šéfredaktora věnoval řadě projektů pro zrychlení a zkvalitnění zpravodajské fotografické produkce, včetně projektu vybudování nového online portálu fotobanky ČTK. V roce 2008 se stal šéfredaktorem Redakce obrazového zpravodajství. Kromě péče o archiv ČTK zprostředkoval spolupráci s celou řadou zahraničních i tuzemských partnerů včetně exkluzivního partnera Associated Press. Fotobanka se pod jeho vedením začala orientovat i na projekty jako jsou výstavy, knižní publikace, adjustace fotografií a fotografování na zakázku. Jako jeden z autorů byl u první výstavy ČTK v roce 2012 u příležitosti úmrtí prezidenta Václava Havla, která byla následně k vidění i na pražském letišti v Ruzyni při jeho slavnostním přejmenování na Letiště Václava Havla. Dalšími významnějšími výstavními projekty byla retrospektivní výstava Jovana Dezorta včetně jejího knižního vydání, putovní exteriérová expozice k desetiletému výročí vstupu ČR do EU a dvojice výstav Plzeňského rodinného fotoalba v rámci Plzně Evropského města kultury 2015.

HERBERT SLAVÍK, fotograf, ČESKÁ REPUBLIKA

V roce 1989 fotografoval zakázaná protestní shromáždění v Praze, útěk východoněmeckých občanů přes Velvyslanectví SRN v Praze, pád berlínské zdi, založení Občanského fóra, volbu Václava Havla československým prezidentem. Dlouhodobě pracuje na projektu Tváře. V roce 2002 byla jeho tvorba oceněna grantem primátora hlavního města Prahy. V roce 2003 představil první část projektu Tváře na výstavách v Praze a v Moskvě a v Los Angeles. Ve spolupráci s deníkem Mladá fronta DNES realizuje od roku 2004 projekt Češi roku. V roce 2005 získal hlavní cenu v kategorii Umění soutěže Czech Press Photo za sérii portrétů z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Významnou součástí tvorby Herberta Slavíka je také sportovní fotografie. Od roku 1992 se účastnil olympijských her, nejprve jako fotoreportér deníku MF DNES a později jako volný fotograf v rámci spolupráce s Českým olympijským výborem. Je držitelem ocenění za nejlepší sportovní fotografii roku 1986, 1996, 1997. Jeho práce jsou zastoupeny i ve stálých sbírkách například Victoria and Albert Museum v Londýně, Muzeu Mezinárodního olympijského výboru v Lausanne a Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Od roku 2013 spolupracuje při organizaci soutěže Czech Press Photo, kde byl v posledních letech také členem mezinárodní poroty a kurátorem výstavy pořádané na Staroměstské radnici v Praze. V letech 2015 – 2016 byl členem a předsedou správní rady společnosti Czech Photo o.p.s.

NICOLE TUNG, fotografka, USA

Nicole Tung je nezávislá fotoreportérka působící především na středním východě a v Asii, která spolupracuje zejména s nevládními organizacemi a přispívá do mezinárodních publikací. Vystudovala New York University, obor historie a žurnalistiky. Pokrývala konflikt v Libyi a Sýrii od roku 2011 se zaměřuje na situaci civilistů. Dokumentovala život indiánských válečných veteránů v USA, bývalých dětských vojáků v Kongu, pro-demokratických protestů v Hongkongu a uprchlické krize v Evropě. Tung je držitelkou grantu IWMF Grant pro ženské příběhy a členkou iniciativy IWMF Great Lakes Reporting Initiative. Za svou práci obdržela několik ocenění od International Photo Awards, Society of Professional Journalists, PX3, a byla mimo jiné jmenována do výběru 30 pod 30 rozvíjejících se fotografů PDN (2013). Nicole získala čestné uznání IWMF 2017 Anja Niedringhaus a v roce 2018 dostala cenu Jamese Foleyho za fotoreportáž z válečných konfliktů od Asociace online zpravodajství. Její práce byly vystaveny a promítány v Annenbergově domě fotografie, v Tropenmuseum Amsterdam, Visa Pour l'Image a naposledy při Bayeux Calvados-Normandy ceně pro válečné zpravodaje ve Francii (2019), na charitativní akci Save the Children v Hong Kongu (2019) a v Klubu zahraničních korespondentů v Hongkongu (2020). Často hovoří o fotožurnalistice a novinářské bezpečnosti na akcích, jako je Mezinárodní žurnalistický festival (Perugia, 2019), TEDx ve Švédsku, Adobe Make It Konferenci v Sydney a Creative Mornings v National Geographic Auditoriu ve Washington DC etc. Působila ve správní radě Frontline Freelance Register (2015) a absolvovala školení HEFAT u Reporters Instructed in Saving Colleagues (RISC) a Global Journalist Security.